2015-2016 Post -Season Achievements – Congratulations to all our Okemo Snowsport Athletes!

OMARA Awards:

Bud McKeon – Carver Provance
George Watts Award – Isabella de Buy Wenniger
Frank Provance Award – Chris Green
Kevin Pearce Perseverance Award – Chris Savage

Snowboard:

USASA Nationals
Tommy Okesson
Sumner Orr
Max Landon
Nate Marguiles
Julianne Tonkel
Livvie Jennings
Otto Lichtensteiger
Olwen Lavrich
Margie Black
Pete Tonkel
Connor Shea
Joey Okesson
Ally Nadolecka
Portia Desimone
Maggie Hall
Anna Valentine
Ali Hsueh
Henry HallFreestyle:
USASA Nationals
Connie Brogden – Bronze Superpipe, 1st overall Combined Women’s 13-15 age group
Liam Brogden – Bronze Superpipe
Finbar Ford
Jace Provance – Gold in Skiercross
Chris GreenUSSA Junior Freeskiing Nationals
Connie Brogden
Mogul Skier Of The Year – Jack Schlamkowitz
Mogul Skier Of The Year – Madison Peters
Most Improved Mogul Skier – Eric Heitsmith
Most Improved Mogul Skier – Jessica Schlamkowitz
Most Improved Freeride Skier – Tyler Zengo
Freeride Skier Of The Year – Jack Murphy

Alpine:

Hopefuls
Congratulations to all our Hopefuls!
U10 Awards
MVP – Abby Kelleher
MVP – Ben Chute
Most Improved – Blake Nelson
Rookie of the Year – Johnathan Lisi
Coaches’ Award – Bridget Waters
Sportsmanship – Hope Schoudel
U12 Piche’s Team
Julianna Lisi
Reilly Shea
Merina Visnic
Nina Garbarino
Josh Rosenberg
Ryan Thomson
Chris Amato
John Kelleher
U12 Awards
MVP – Merina Visnic
MVP – Josh Rosenberg
Most Improved – Sarah Chute
Rookie of the Year – Nina Garbarino
Coaches’ Award – Christian Carretero
Sportsmanship – Julia Bragg
U14 VT State Championships

Drew Visnic
Brennan Hynes
Seth Tobin
Cameron Washburn
Katherine Killian
Ava Comey
Samantha Burton
Emma Nelson
Emma Laurion
Alexandra Hoffman
Caitlin Slaminko
Emma MacDonald
Erin Kelleher
U14 Easterns
Samantha Burton
Katie Killian
Ava Comey
U14 Can-Ams
Katie Killian
U14 Awards
MVP – Emma Laurion, Seth Tobin
Most Improved – Lindsey Filoon
Coaches’ Award – Caitlin Slaminko, Rocco Coschigano

U16 Finals

Jillian Mirabile
U16 Eastern Champs
Honor Brogden
Carolina de Buy Wenniger
Carver Provance
Jack Shea
U16 Awards
Coaches Award Men’s – Noah Coppola
Coaches Award Women’s – Jillian Mirabile
Most Improved Men’s – Jonah Tobin
Most Improved Women’s – Daly Hynes

U19 Vermont Cup (Overall podium sweep):

Elise Michaels (1st)
Kristina Bonnet (2nd)
Isabella de Buy Wenniger (3rd)
U19 Finals
Kristina Bonnet 3rd GS
Kristina Bonnet and Elise Michaels tied for 2nd SL
Morgan Dawkins 1st SL
Eastern FIS Finals
Kristina Bonnet
U19 Awards
Outstanding Women’s – Lydia Hill
Outstanding Men’s – Morgan Dawkins
Most Improved – Jackson Baker
PG Awards
Most Improved Men’s – Gregory Brew
Coaches’ Award Men’s – Florin Castor
Most Improved  Women’s – Halley Goodrich
Coaches’ Award Women’s – Ciara Murphy

Leave a Reply

VT Business Web Design